Marsz Śmierci – miejsca pamięci

Śladami Żorskich Zabytków

Mija kolejna rocznica dramatycznych wydarzeń związanych z ewakuacją więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Kilkadziesiąt tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, od 19 do 22 stycznia 1945 roku, maszerowało z Pszczyny przez Żory do Wodzisławia. Zima była niezwykle mroźna. Niewielu cudem udało się uciec. Wielu nie przeżyło. Ważne, by o nich wszystkich pamiętać.

24 stycznia (czwartek), godz. 18:00
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
Wstęp: 1 zł

Rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Podczas 67. posiedzenia posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku. (…)

Patronem roku 2019 został również Gustaw Herling-Grudziński. 20 maja 2019 r. minie 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jak przypomniano w uchwale: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

Szczegóły: click

źródło: http://www.sejm.gov.pl

Spotkanie z Tadeuszem Sławkiem

31 stycznia o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach odbędzie się spotkanie z tłumaczem i wybitnym filologiem, profesorem Tadeuszem Sławkiem, podczas którego zaprezentowana zostanie “Pieśń torby na pawia” Nicka Cave’a w jego tłumaczeniu wydana przez Biuro Literackie. Rozmowę poprowadzi Juliusz Pielichowski.

Szczegóły/źródło: click

O!PLA

7. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ANIMACJI

odbędzie się w dniach 21 lutego  – 21 kwietnia 2019 roku w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Polski, z Wielkim Finałem w ostatni weekend kwietnia 2019.

Jurorami w konkursie będą tradycyjnie sami widzowie w różnym wieku uczestniczący w projekcjach konkursowych.

Szczegóły: click