Historia Muzeum

zdjęcie

Muzeum jest szczególnym miejscem dokumentującym dziedzictwo kulturowe szkoły, miasta i regionu jest Szkolne Muzeum.

W 1977 roku mgr Anna Zimna wraz z uczniami rozpoczęła zbieranie pamiątek - starych fotografii i przedmiotów codziennego użytku.

W 1980 roku można było już stworzyć Izbę Pamięci, którą zlokalizowano w holu przed wejściem do biblioteki. Opiekę nad Izbą przejął mgr Kazimierz Piekarz. Dzięki jego staraniom powiększały się zbiory i przybywało ciekawych ekspozycji. Trzykrotnie też przyznano szkole nagrodę w Wojewódzkich Konkursach Izb Pamięci.

W 1999 roku zadecydowano, aby przenieść Izbę Pamięci do nowego pomieszczenia w „Karliku”, gdzie nowa ekspozycja znalazła miejsce w dwóch salach. W części poświęconej szkole umieszczono kroniki, pamiątki po patronie szkoły Bolesławie Krupińskim, sztandar, fotografie z życia szkoły, stroje górnicze oraz instrumenty muzyczne. Jedna z gablot poświęcona była śląskim kopalniom, w których pracowali nasi absolwenci. Tematyka części historycznej była bardzo bogata. Wyeksponowano m.in.: powstania śląskie, martyrologię narodu polskiego podczas II wojny światowej, militaria, a mapa elektroniczna wykonana przez uczniów naszej szkoły jako praca dyplomowa z1979 roku przedstawiała marszI Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Z kolei w części etnograficznej znalazły się: stroje śląskie, przedmioty codziennego użytku, stara prasa i książki do nabożeństwa.

W 2000 roku nowym opiekunem Muzeum Szkolnego (bo tak dawną Izbę Pamięci już nazywaliśmy) została mgr Aleksandra Dziwisz – Sierny. W 2007 roku podczas TER zapadła decyzja o przeniesieniu Muzeum z „Karlika” do nowego pomieszczenia, co było poważnym wyzwaniem ze względu na konieczność konserwacji eksponatów. Poproszono więc o współpracę i pomoc pracowników Muzeum w Rybniku, a w szczególności panią dr Elżbietę Bimler- Mackiewicz, której kompetencje i konkretna pomoc okazały się niezwykle cenne. Prace trwały od wiosny 2008 roku do listopada 2008 r. Uczestniczyło w nich wiele osób, m.in. nauczyciele z ZST - mgr Barbara Pomykoł i mgr Agnieszka Dukowicz, pracownicy Działu Rzemiosła Muzeum w Rybniku, uczniowie klasy III H Liceum Profilowanego i ich rodzice. Czyszczenie eksponatów i przeprowadzka trwały także w czasie wakacji. Uroczyste otwarcie Muzeum szkolnego zostało poprzedzone wernisażem dla nauczycieli 30 listopada 2008 roku, zaś symboliczne przecięcie wstęgi nastąpiło 3 grudnia 2008 roku. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Adam Fudali i Senator Rzeczypospolitej Polskiej Antoni Motyczka. Wydarzenie to odbiło się głośnym echem w lokalnych mediach a informacja o zasobach Muzeum trafiła do „Przewodnika po Ziemi Rybnickiej”.

Muzeum w obecnej formie składa się z kilku bloków tematycznych: „Historia szkoły”, „Historia Rybnika”, „Rodzina śląska”, „Religijność na Górnym Śląsku”, „Szkoła na Górnym Śląsku”, „Patriotyzm Górnoślązaków podczas powstań śląskich”, „Życie w Rybniku w okresie międzywojennym”,” II wojna światowa - martyrologia i czyn zbrojny”. Jest też kącik poświęcony życiu codziennemu. Muzeum liczy ponad tysiąc różnych eksponatów. Są wśród nich – listy, fotografie, dokumenty, militaria, stroje, przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne. Gromadzone są również pamiątki przekazywane przez absolwentów szkoły, zwłaszcza publikacje ich autorstwa. Zasoby Muzeum systematycznie powiększają się o nowe eksponaty przekazywane przez uczniów, nauczycieli i absolwentów. Zakupiono 4 nowe gabloty, w których gromadzone są m. in. wycofane z użytku pomoce naukowe, dokumenty z czasów PRL oraz pamiątki związane ze współpracą szkoły z placówkami zagranicznymi. W Muzeum odbywają się lekcje z zakresu edukacji regionalnej dla młodzieży ZST a także innych placówek oświatowych, które prowadzi obecna opiekunka mgr Krystyna Pierchała.