Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego i ZST w Rybniku
Witaj na stronie Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego i ZST w Rybniku.


kwartalnik 26

2 czerwca 2015 roku odbył się dwudziesty szósty Kwartalnik Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół TG i ZST w Rybniku prowadzony przez prezesa Leona Adamczyk. Gośćmi specjalnymi spotkania byli:

 • Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnik
 • Benedykt Kołodziejczyk Wiceprzewodniczący Rady Miasta

 • Po kilku słowach wstępu prezesa , absolwent roku 1952 Konrad Solich na ręce prezydenta Miasta przekazał książkę swojego autorstwa „Uczył mnie generał”. Bohaterem książki jest generał brygady Stefan Witkowski urodzony 22 września 1873 r. w Krakowie, absolwent Akademii Wojskowej w Wiedniu (dekretem naczelnego wodza 20 kwietnia 1920 r. otrzymał stopień generała brygady), pochowany na rybnickim cmentarzu. Władał sześcioma językami (francuskim, niemieckim , czeskim, węgierskim, włoskim , rumuńskim), był dyrektorem gimnazjum dla uchodźców polskich w Rumunii oraz profesorem Technikum Górniczego w Rybniku w latach 1946-49.
  Po duecie uczennic szkoły zobaczyliśmy ponownie prezentację multimedialną pamiątkowych zdjęć z poprzednich Kwartalników po czym prezydent Rybnika został poproszony o wpis do naszej Kroniki Stowarzyszenia.
  Pierwszym absolwentem, który zabrał głos na dzisiejszym spotkaniu był Marek Nosiadek (absolwent z roku 2000), dyrektor ZRE Katowice – Zakład Zachód.
  Po jego wystąpieniu dyrektor G.Kohut wymieniła projekty które były i nadal są realizowane w szkole, a dokładniej je przybliżyła pedagog B.Kuwaczka . Poznaliśmy uczniów klasy I To i III Ti, którzy odebrali dyplomy za najlepsze prace w projekcie „Szkoła dobrego wychowania”, zobaczyliśmy także krótki film zrealizowany przez uczniów w ramach w.w. projektu.
  Kolejny mówca to Piotr Wistuba , przyjaciel SWiP TG i ZST, przewodniczący Stowarzyszenia „Rybnicki Klub Miłośników Kwiatów”, który zaprosił nas na XXV Międzynarodową Wystawę Lilii i Kompozycji Kwiatowych (11-12. 07.2015r) oraz Międzynarodową Wystawę Mieczyków, Dalii i Kompozycji Kwiatowych (15-16.08.2015r.).
  Następnie głos zabrali :dr Aleksander Krzyształowicz (pracownik Politechniki Śląskiej-długoletni wykładowca matematyki w CKI w Rybniku) , Henryk Kaletka - wiceprzewodniczący Rybnickiej Rady Seniorów (zaprosił na Rybnickie Dni Seniora 12-13.06.2015r.) oraz prof. Wacław Trutwin.
  Na zakończenie zabrała głos dyrektor G.Kohut zapraszając na Festiwal młodych Naukowców (12.06.2015r.) oraz niecodzienne wydarzenie w naszej szkole tj. prezentację Pucharu Świata zdobytego przez naszych Mistrzów Świata w siatkówce (23.06.2015r.).
  Nieoficjalna część kwartalnika to jak zawsze rozmowy w gronie starych znajomych a także integracja wielu już pokoleń absolwentów szkoły.

  Nikt nie jest tak bogaty, żeby pogardzić uśmiechem, ani tak biedny, żeby nie móc nim darzyć.  Jeżeli chcesz być powiadamiany o nowościach na stronie - zapisz się.
  Obecnie posiadamy 98 zarejestrowanych uśytkowników/p>

  Jak oceniasz naszą witrynę?
  Bardzo dobra
  Dobra
  Nienajlepsza
  Zła


  [ Wyniki ]